Pomoc

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące Preparatu Mikrobiologicznego Fungilitic, sprawdź tą stronę. 

Fungilitic to preparat mikrobiologiczny, którego głównym elementem jest szczep bakterii Paenibacillus polymyxa DCF B/00052. Ochrania przed patogenami w tym nicieniami, buduje biofilm oraz rozwija korzeń.

Fungilitic jest to nasz rodzimy produkt, a szczep Paenibacillus polymyxa DCF wyizolowany został z polskiego ekosystemu – dzięki temu bakterie z łatwością potrafią się zaadaptować do warunków panujących w naszym kraju. Preparat produkowany jest wyłącznie na terenie Polski, a materiały do jego produkcji zamawiane są u polskich producentów.

Tak. W wykazie środków zakwalifikowanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym preparat został umieszczony pod numerem SE/44/2021.
Fungilitic posiada także atest PZH/BT-3685/2020 – jest bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt, przez co może być stosowany np. przy zamgławianiu w ekologicznych kurnikach i chlewniach– Paenibacillus polymyxa DCF ogranicza laseczki salmonelli oraz gronkowce złociste MRSA.
Mikroorganizmy zawarte w preparacie nie są modyfikowane genetycznie.

Podstawowym składnikiem preparatu Fungilitic jest szczep bakterii Paenibacillus polymyxa DCF B/00052, który jest objęty ochroną patentową. Szczep jest wolny od GMO. 

To tylko pozór.

Stosując Fungilitic można zaoszczędzić ograniczając nawożenie azotem do ok. 30% oraz nawożenie fosforem do ok. 15% – szczep Paenibacillus polymyxa DCF wiąże azot atmosferyczny w sposób widoczny w uprawach oraz rozkłada znajdujące się w glebie kompleksy fosforu. Ponadto stanowi doskonałą ochronę przed patogenami dla wszystkich roślin – głównie przed grzybami, przez co można znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować użycie fungicydów, co będzie kolejną wymierną korzyścią ekonomiczną.


Przy obecnym wzroście cen rynkowych, oraz zmniejszonej dostępności saletry czy mocznika, Fungilitic pomoże uwolnić się od skupiania się na podobnych problemach i zagwarantuje, że będzie można nadal spokojnie prowadzić uprawy – bez strat, lecz z zyskiem.

Wszystko zależy od kondycji gleb i uprawianych roślin. Wysoki stopień degradacji gleb spowodowany długotrwałym i często nadmiernym stosowaniem nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin, niska zawartość próchnicy w glebie (brak nawożenia organicznego, sprzątanie słomy z pól, brak uprawy przed- i poplonów) – wymienione czynniki mogą spowodować, że przywrócenie kultury w glebie może być bardziej czasochłonne, a efekty działania preparatu zauważa się np. przy drugim jego zastosowaniu. Zwykle jednak są one widoczne już po pierwszym.

W każdej chwili można również udać się do plantatorów różnych upraw i odwiedzić miejsca, w których zastosowano Fungilitic – nasi klienci chętnie podzielą się z Tobą swoimi obserwacjami i wynikami końcowymi.

Ważne jest, aby zastosować się do instrukcji stosowania, przede wszystkim zachowanie dwutygodniowego okresu karencji po/przed wykorzystaniem środków ochrony roślin. Bardzo istotne są też warunki atmosferyczne, głównie temperatura i opady.

Ze swojej strony z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie, doradzimy w miarę możliwości – przyjedziemy z poradami na Państwa uprawę, byście mogli przekonać się, że to prawda.


Wasze zadowolenie, to źródło naszej satysfakcji.

  • upraw polowych każdego szczepu
  • zakładania i pielęgnacji trawników
  • rozsadu drzew, krzewów i kwiatów
  • nawożenia szklarni i ogródków przydomowych
  • podlewania roślin doniczkowych

Preparat posiada dość specyficzny zapach, który nie świadczy o tym, że „coś się zepsuło”, ale o tym, że Paenibacillus polymyxa DCF jest aktywny i korzysta z pożywki, która została przez nas skomponowana po to, aby bakterie przetrwały długi czas w pojemniku – w niezmienionej ilości i składzie. Po zastosowaniu preparatu, mikroorganizmy szybko znajdują nowe źródła pożywienia i przestają wydzielać intensywny zapach, który sam stosunkowo szybko znika.

Żywe mikroorganizmy nie powinny być łączone z żadną agresywną chemią, która zabija życie mikrobiologiczne w glebie; w żadnym wypadku nie mieszamy preparatu z fungicydami, chemicznymi zaprawami nasiennymi, preparatami owado- czy chwastobójczymi, a także roztworem saletrzano – mocznikowym (jest środkiem na tyle agresywnym, że niszczy mikroorganizmy).


Z powodzeniem można natomiast łączyć preparat z:
– odżywkami mikroelementowymi;
– nawozami organicznymi (istotne działanie preparatu na patogeny, widoczne zwłaszcza w nawozach jałowych jak poferment czy podłoże popieczarkowe);

– aminokwasami;
– kwasami humusowymi;
– roztworem siarczanu magnezu (max 5%);
– roztworem siarczanu amonu ASL (max 5%).